Hemen Bugün Güzel İlimiz Çanakkale’ye Yerleşmek İçin 7 Mantıklı Neden

Hemen Bugün Güzel İlimiz Çanakkale’ye Yerleşmek İçin 7 Mantıklı Neden

Bir milletin ayaklarının üzerinde doğrulduğu yer olan, hem Türk hem de Batı kültürü için oldukça önemli bir yere sahip, doğasıyla ve yaşam alanlarıyla insanı cezbeden, yemekleri ve coğrafi konumuyla herkesi kendisine çeken Çanakkale, belki de ülkemizin en güzel ve en anlamlı şehridir. Eğer siz de büyük şehirlerin karmaşasından sıkıldıysanız ve sizin için gerçekten anlamlı olabilecek bir yerde yaşamak istiyorsanız, geminizi Çanakkale semalarına doğru yönlendirebilirsiniz.

İşte bu anlamlı şehirde yaşamak için en geçerli 7 neden;

 

1. Çanakkale’yi diğer şehirlerimizden farklılaştıran en önemli unsur, bir devrin battığı ve tüm dünyanın kimle karşı karşıya olduğunu anladığı yer olmasıdır.

çanakkale dur yolcu

Bu topraklara sadece ziyaret amacıyla gittiğinizde bile tüyleriniz diken diken olur ve geçmişinizle tarifi imkansız bir bağ kurarsınız. Fakat Çanakkale’de yaşamak bundan daha fazlasıdır; her dakika kimin torunları olduğunuzu hatırlamak ve kendinizle gurur duyabilmek demektir Çanakkale.

 

2. Sadece Türk tarihi değil, Batı medeniyetinin tarihi de Çanakkale’de yatmaktadır: Smintheion Antik Kenti

antik kent çanakkale

Burası Antik Yunan tanrılarından Apollon’a adanmış bir tapınaktır. Bugün Batı olarak bildiğimiz medeniyete yön veren ve bu medeniyetin kültür yapı taşlarını oluşturan Antik Yunan toplumu, arkalarında bıraktıkları kültürel mirası Çanakkale topraklarına emanet etmişlerdir.

 

3. Filmlere konu olan sıradışı bir hikayenin kalbi: Çanakkale Truva Kenti

truva antik kenti

Batı Tarihi’nin en ilginç savaşlarından biri olan ve o günden bugüne, Homer’in kitaplarından Hollywood sinemasına, birçok kültürel ürüne konu olmuş Truva Atı, işte tam da burada, güzel Çanakkale’de bulunmaktadır.

 

4. Size her zaman yardımcı olmaya çalışan sıcak kanlı ve iyimser Çanakkale halkı.

çanakkale halkı

Çanakkale’nin insanı art niyetsiz ve yardımseverdir. Eğer onlara ihtiyacınız olduğunu anlarlarsa, size yardım etmekten asla çekinmezler. Eğer Çanakkale’de yaşarsanız, kocaman ve sıcak bir ailenin parçası olduğunuzu hissedersiniz ve İstanbul’daki insanların birçoğunun sahip olduğu yabancılaşmışlık hissinden kurtulursunuz.

 

5. Kış aylarında kendine özgü bir güzellik kazanan şehir dokusu.

çanakkale kış ayı

Çanakkale kış aylarında da çok güzeldir. Hoş kokularıyla gelen Ege havası, Marmara’nın kuzeyden gelen iklimi ile buluşur ve Türkiye’nin başka bir yerinde rastlayamayacağınız hoş bir sentezi ortaya çıkarır. Çanakkale merkezin dokusu, böyle zamanlarda daha çok güzel bir hal alır ve orada yaşayanlara keyif verir.

 

6. Sadece kültürel mirasıyla değil, Çanakkale doğal güzellikleriyle de ön plana çıkar: Bozcaada

 bozcaada
Henüz inmeden sizi bir kalenin karşıladığı Türkiye’nin en büyük üçüncü adasında, insanlar nezih ve anlayışlıdır. Kendinizi tamamiyle özgür hissedebildiğiniz bu modern adada, eşsiz denizin tadına varabilir, Türk ve Rum mahallelerini gezebilirsiniz. Çanakkale’de yaşayan birisi için oldukça güzel bir tatil-kaçamağı mekanıdır Bozcada.

7. Ve her şeyden öte, hakkında onlarca anlamlı şarkının ve şiirin yazıldığı kutsal bir yerde yaşama hissi, Çanakkale’ye yerleşmek için en geçerli sebep.

abide çanakkale

Çanakkale’de yaşayanlar veya zamanında yaşamış olanlar bilirler; bu şehirde yaşamak insanın içini tarif edilemeyecek farklı bir hisle kaplar. Burada yaşadığınızda, en küçük anlarınız bile kutsal topraklarda yaşıyormuşsunuz hissi ile dolarak size farklı hissettirir. Sırf bu nedenle bile, haydi Çanakkale’ye!

 

 

error: Content is protected !!